Welcome to site about Harry Potter !!!


MÓJ BUTTON: :
www.hpinfo.blox.pl - ZAPRASZAM!!!

- Wymieniam się reklamami blogów!!!
- Na ile dni go wkleisz tyle dam Ci komci (ale nie daje więcej niż 1 komcie pod notką)
ZAINTERESOWANy/a??? PISZ!!! x333

♫ MUZYCZKA ♫:


O MNIE:

IMIĘ: Klaudia
NAZWISKO: po tatusiu
MIEJSCOWOŚĆ: Katowice
URODZINY: 17 Sierpień
MAIL: klaudia.wi@wp.pl
LUBIĘ: Harrego Pottera
i komcie na moim blogu =)
PoZdRaWiAm =*SONDA:


BLOG ZAŁOŻONY DNIA:
24.11.2007r.

ULUBIEŃCY:

SUPER BLOGASEK xD !!!

This Is Rihanna


Photobucket


Quidditch

środa, 06 lutego 2008

Quidditch

Quidditch (czyt. kłidicz) – fikcyjna gra sportowa, stworzona przez J. K. Rowling, pojawiająca się w cyklu powieści o Harrym Potterze.

Reguły gry

W drużynie jest siedmiu graczy - trzech ścigających, dwóch pałkarzy, obrońca, i szukający. Są trzy rodzaje piłek: kafel, tłuczek i złoty znicz. Ścigający podają sobie kafla i starają się, przerzucić go przez jedną z trzech pętli, za to dostaje dziesięć punktów. Obrońca natomiast broni ich. Pałkarze odbijają tłuczki, żeby któryś z drużyny nie oberwał nim. Szukający ma za zadanie złapać znicz, który jest strasznie szybki i strasznie trudno go zobaczyć. Za niego drużyna Quidditcha dostaje 150 pkt i wygrywa wtedy również kończy się mecz,ale gdy druga drużyna zdobędzie więcej niż suma punktów zdobyta przez drużynę która zdobyła złoty znicz to ona wygrywa.

 

Sprzęt do gry

Istnieje kilka firm, produkujących miotły, zaprojektowane specjalnie do gry w Quidditcha. Dziś najważniejszymi dla zawodników miotłami są Nimbusy (najnowszy model: Nimbus 2001) oraz Błyskawice. Ze starszych modeli można wymienić: Dębowy Grom 79, Księżycowa Brzytwa, Srebrna strzała, Zamiatacz jedynka, Kometa 140, Świetlista smuga, Migdrąg, Spadająca gwiazda i Nimbusy (1000, 1001, 1500, 1700 i 2000, 2001)

 

Mistrzostwa świata w Quidditchu

Podczas finału mistrzostw świata w 1994 roku w meczu Irlandia - Bułgaria (Harry Potter i Czara Ognia) bułgarski zawodnik, Wiktor Krum, złapał znicz, jednak wygrała drużyna irlandzka.

W Quidditchu istnieje kilkanaście rodzajów kombinacji stosowanych przez zawodników, najważniejszymi z nich są zwód Wrońskiego (po raz pierwszy wykonany przez polskiego gracza Goblinów z Grodziska, Józefa Wrońskiego) i głowa jastrzębia.

 

Pozycje

W Quidditchu są cztery rodzaje graczy:

Obrońca - Jego zadaniem jest bronić swoich bramek przed ścigającymi przeciwnika.

Ścigający - Ścigający podają sobie kafla, a następnie starają się go wrzucić do jednej z bramek.

Pałkarz - Jego zadaniem jest strzeżenie innych członków drużyny przed tłuczkami. Do odbijania służy mu specjalna pałka, którą trzyba oburącz.

Szukający - Jego zadaniem jest złapanie Złotego Znicza. Daje on 150pkt i kończy mecz.

 

Historia sportu

Podwaliny pod Quidditcha pojawiły się w XI wieku. Czarownica z bagien w okolicach Queerditch Marsh obserwowała grupę czarodziejów, latających na miotłach i grających stworzoną przez siebie piłką. Z czasem udoskonalali swoją grę, dodając kolejne piłki. Zapewne to od nazwy miejscowości wzięła się nazwa gry.
Od tego czasu Quidditch się rozwijał, bez wątpienia najważniejsze było pojawienie się złotego znicza. Pierwsze mistrzostwa świata w Quidditchu odbyły się w
XV wieku. W ich trakcie wykorzystano wszystkie siedemdziesiąt dotychczas spisanych rodzajów fauli, z których większość dziś nie jest już możliwa, ponieważ potrzebne jest do nich użycie różdżki.

 

Quidditch w Polsce

W książce "Quidditch przez wieki" wspomniana jest jedna polska drużyna: Gobliny z Grodziska. Wiadomo, że Polska reprezentacja grała na mistrzostwach świata w 1994 (m.in. mecz z Irlandią) Słynni gracze z Polski: Józef Wroński- szukający wymyślił zwód Wrońskiego gracz Goblinów; Władysław Zamojski- ścigający gracz Goblinów grał przeciwko Irlandii.

 

Dla zainteresowanych

Kennilworthy Whisp napisał książkę Quidditch przez wieki (ang. Quidditch Through the Ages). Książka dostępna jest na polskim rynku, zawiera wiele informacji odnośnie Quidditcha (jego historia, budowa miotły i inne ciekawe informacje).

22:39, bad_angel_99 , Quidditch
Link Dodaj komentarz »