Welcome to site about Harry Potter !!!


MÓJ BUTTON: :
www.hpinfo.blox.pl - ZAPRASZAM!!!

- Wymieniam się reklamami blogów!!!
- Na ile dni go wkleisz tyle dam Ci komci (ale nie daje więcej niż 1 komcie pod notką)
ZAINTERESOWANy/a??? PISZ!!! x333

♫ MUZYCZKA ♫:


O MNIE:

IMIĘ: Klaudia
NAZWISKO: po tatusiu
MIEJSCOWOŚĆ: Katowice
URODZINY: 17 Sierpień
MAIL: klaudia.wi@wp.pl
LUBIĘ: Harrego Pottera
i komcie na moim blogu =)
PoZdRaWiAm =*SONDA:


BLOG ZAŁOŻONY DNIA:
24.11.2007r.

ULUBIEŃCY:

SUPER BLOGASEK xD !!!

This Is Rihanna


Photobucket


Założyciele Hogwartu

środa, 06 lutego 2008

Założyciele Hogwartu

W fikcyjnym świecie Harry'ego Pottera, Hogwart został założony około tysiąc lat temu przez "czworo największych czarodziejów i czarownic tamtych czasów": Godryka Gryffindora, Helgę Hufflepuff, Rowenę Ravenclaw i Salazara Slytherina. Nazwiskami założycieli Hogwartu zostały nazwane cztery domy.

Godryk Gryffindor (imię ang. Godric) – pochodził z wrzosowisk, które teraz nazywają się Doliną Godryka. Mówiono, że Gryffindor chwalił odwagę, postanowienie i moc pochodzącą z serca. Do swojego domu wybierał uczniów posiadających te cechy, zależało to od Tiary Przydziału. Początkowo był bliskim przyjacielem Salazara Slytherina, lecz po jakimś czasie ich przyjaźń pogorszyła się, chociaż nigdy nie została zakończona. Powodem ich kłótni było odmienne zdanie co do pochodzenia uczniów. Gryffindor chciał, aby przyjmowano uczniów pochodzenia mugolskiego. Slytherin nie chciał się z tym zgodzić. Ilustracja na stronie Rowling przedstawia Gryffindora jako wysokiego i potężnie zbudowanego mężczyznę z zielonymi oczami oraz długimi, bujnymi kasztanowymi włosami i brodą. Zawsze ubierał się w czerwonozłote szaty.

Jego relikwie to miecz zrobiony przez gobliny, ozdobiony rubinami, i Tiara Przydziału. Kiedy tylko "prawdziwy Gryfon" jest w potrzebie, w Tiarze pojawia się miecz. Miecz Godryka ma wielką moc i jest w nim jad bazyliszka. Właśnie nim unicestwiono horkruksy Voldemorta: Albus Dumbledore użył go do zniszczenia pierścienia Gauntów,Harry Potter do zniszczenia dziennika Riddle'a,Ron Weasley do wyeliminowania medalionu Slytherina i Neville Longbottom do zabicia węża Nagini.

Gryffindor został mianowany w lipcu 2007 "Wizard of the Month" ("Czarodziejem Miesiąca") na stronie internetowej Rowling. "One of the four famous Founders of Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry, Godric Gryffindor was the most accomplished dueller of his time, an enlightened fighter against Muggle-discrimination and the first owner of the celebrated Sorting Hat."

Imię Godric jest formą Anglosaską, i może mieć kilka znaczeń, wliczając w to, "he who rules with God" ("on, który rządzi z Bogiem") albo "he who rules well" ("on, który rządzi dobrze").

Helga Hufflepuff – pochodziła z szerokiej doliny. Chwaliła lojalność, uczciwość, fair play i ciężką pracę. Członkowie z jej domu posiadają przynajmniej jedną z tych cech: Cedrik Diggory, zmarły uczestnik Turnieju, był jednym ze studentów, którzy mieli wszystkie cztery cechy. Zarówno karta ze sławnymi czarodziejami jak i ilustracja na stronie internetowej Rowling przedstawia ją jako pulchną kobietę z błękitnymi oczami i kręconymi rudymi włosami, ubierającą się w czarnożółte szaty.

Tiara Przydziału opisywała potem ją jako "good Hufflepuff" ("dobra Hufflepuff") lub "sweet Hufflepuff" ("słodka Hufflepuff"). W Czarze Ognia wyśpiewała, że Hufflepuff "nagradza tylko pracowitych" oraz w Zakonie Feniksa, że "A Hufflepuff resztę uczy Wszystkiego, co sama wie". Wyróżnia ją to spośród innych Założycieli, przez robienie jej egalitarną.

Hufflepuff została mianowana w maju 2007 "Wizard of the Month" ("Czarodziejem Miesiąca") na stronie internetowej Rowling. "One of the four celebrated Founders of Hogwarts; Hufflepuff was particularly famous for her dexterity at food-related Charms. Many recipes traditionally served at Hogwarts feasts originated with Hufflepuff." Jej karta czarodziei, napisana przez Rowling, przedstawia ją mając "brought people from different walks of life together to help build Hogwarts," i była "loved for her charming ways." Stosownie do wywiadu między Rowling a personelem z The Leaky Cauldron, Hufflepuff wprowadziła skrzaty domowe do Hogwartu, gdzie zaoferowała im schronienie.

Jedna relikwia od Hufflepuff, mały,złoty puchar, został oddany jej odległej potomkini, Chefsibie Smith, która powiedziała, że puchar ma jakąś czarodziejską moc, jednak nie sprawdziła tego. Puchar dostała się w ręce Voldemorta, który zamienił ją w horkruksa i został zniszczony przez Hermionę przed finałową bitwą o Hogwart.

Imię Helga jest pochodzenia skandynawskiego, znaczy "holy", czyli "święty".

Założyciele Hogwartu CD. 


 

Rowena Ravenclaw – czarownica słynącą z pomysłowości i kreatywności, opisana przez Xenophiliusa Lovegooda jako "piękną". Tiara Przydziału przedstawiła ją jako "Piękna Ravenclaw z górskich hal", co może oznaczać, że pochodziła ze Szkocji lub Irlandii. Była dobrą przyjaciółką Helgi Hufflepuff, ich przyjaźń została użyta by uwydatnić niepowodzoną przyjaźń między Godrykiem Gryffindorem a Salazarem Slytherinem. Ravenclaw wymyśliła plany stale zmieniających się pięter i schody poruszające się w zamku Hogwart, i wymyśliła przysłowie "Wit beyond measure is man's greatest treasure". Ilustracja ze strony Rowling przedstawia ją jako wysoką i smukłą kobietę o długich czarnych włosach i brązowych oczach, ubraną w niebieską szatę.

Tiara Przydziału bierze do Ravenclawu wybranych studentów stosownie do inteligencji i mądrości. Członkowie domu Ravenclaw posiadają bystry umysł, mądrość, kreatywność i inteligencja dla swojego własnego celu, prawdopodobnie stąd wzięło się, że trzeba odpowiedzieć na pytanie, żeby dostać się do dormitorium Ravenclawu, a nie podać hasło tak jak w przypadku Pokoju Wspólnego Gryfonów. Gdy odpowie się błędnie na pytanie, drzwi się nie otworzą i trzeba czekać, aż jakiś uczeń poda prawidłową odpowiedź.

W Insygnia Śmierci Harry dowiedział się o artefakcie Ravenclaw zamienionym w horkruksa: jej zaginionym diademie. Jej córka, Helena Ravenclaw (Szara Dama) kiedyś uciekła z nim, żeby przewyższyć swoją matkę pod względem inteligencji i mądrości, ukryła diadem w Albanii. Miejsce, w którym się znajdował, pozostało nieznane od tamtego czasu. Jednakże Szara Dama wyjawiła lokalizację diademu młodemu Tomowi Riddle'owi, który odzyskał go i zamienił w horkruksa. Rowena, cierpiała na śmiertelną chorobę, więc wysłała Krwawego Barona by odnalazł jej córkę, tak aby mogła zobaczyć ją ostatni raz przed wczesną śmiercią. Jednak Helena odmówiła pójścia z Baronem, który od dawna był w niej zakochany i w ataku wściekłości zabił ją. Potem zdał sobie sprawę z tego co zrobił, więc popełnił samobójstwo.

Ravenclaw została mianowana w sierpniu 2007 "Wizard of the Month" ("Czarodziejem Miesiąca") na stronie internetowej Rowling. "One of the four famous Founders of Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry, Rowena Ravenclaw was the most brilliant witch of her time, though legend has it that a broken heart - cause unknown - contributed to her early demise."

Rowena jest formą łacińską starego germańskiego imienia.

Salazar Slytherin – opisany jako "power hungry" ("głodny mocy") przez Tiarę Przydziału i jak wiemy "Przebiegły Slytherin z trzęsawisk". Trzęsawiska wschodniej Anglii to bagna wokół Norfolku, Lincolnshire'u, Cambridgeshire'u i przylegają do hrabstw, jednak nie wiadomo czy Slytherin w rzeczywistości pochodził z tych szczególnych regionów. Slytherin jest jedynym założycielem, którego wygląd został opisany w jakimkolwiek detalu; jego posąg w Komnacie Tajemnic przedstawia człowieka z twarzą, która "była bardzo stara, podobna do małpiej, z długą rzadką brodą, która opadała prawie do skraju pofałdowanej kamiennej szaty czarodzieja". Z ilustracji ze strony Rowling możemy się jeszcze dowiedziedź, że jest łysy i chudy, jego broda jest siwa a oczy są bladoszare. Ubierał się w czarne szaty.

Slytherin był wężousty, oznacza to, że potrafił porozumiewać się z wężami. Podobnie jak Rowena Ravenclaw i Godryk Gryffindor, Slytherin wydaje się ostrożnie wybierać członków do swojego Domu. Zgodnie z Albusem Dumbledorem, jakości, jakie Slytherin cenił w jego "handpicked students" obejmowali pomysłowość i determinację. Również wybierał swoich studentów z przebiegłością, ambicją i czystością krwi.

Przeszłość Slytherina zostało omówione przez profesora Binnsa o Komnacie Tajemnic: opisuje założenie szkoły i z założeniami między Slytherinem a innymi założycielami, że zamek powinien zostać zbudowany daleko od mugoli, ponieważ w tym czasie niemagiczni ludzie bali się magii, a także prześladowali czarodziejów i czarownice. Slytherin po pewnym czasie chciał być bardziej selektywnym w przyjęciach studentów do Hogwartu, ale nie ograniczało to tylko jego własnego domu; użył czystości krwi jako czynnika wybierania uczniów od czasu powstania szkoły. Chciał nauczać magii tylko uczniów z magicznych rodzin, ponieważ wierzył, że studenci, którzy są dziećmi mugoli, mogą być niegodni zaufania i nie lubił ich uczyć.

Zgodnie z legendą, Slytherin był odpowiedzialny za zbudowanie Komnaty Tajemnic - magicznie stworzonego domu bazyliszka. Wąż jak wiadomo był kontrolowany tylko przez mowę węży i został użyty, aby oczyścić szkołę ze studentów mugolskiego pochodzenia. Salazrowi przyszło to do głowy na krótko przed konfliktem wewnętrznym między czterema założycielami Hogwartu, co spowodowało, że Slytherin opuścił szkołę. Ostatni znany potomek Slytherina, Tom Marvolo Riddle, odkrył Komnatę i uwolnił bazyliszka, wynikła z tego śmierć studenta, Jęczącej Marty, i wyrzucenie Rebeusa Hagrida. Jednak Hogwart odmówił istnienia komnaty, potem została znalezione przez Harry'ego i Rona podczas próby ratowania Ginny Weasley.

Slytherin posiadał medalion, który stał się własnością jego ostatnich potomków, Gauntów. Medalion został sprzedany Burke'owi przez Meropę Gaunt i następnie kupiony przez Chefsibie Smith. Potem została ona zabita i okradziona z czarki i medalionu przez Voldemorta. Zamienił on medalion w horkruksa i ukrył w jaskini przy morzu. Po kilkunastu latach ukradł go Regulus Black z pomocą jego domowego skrzata, Stworka, ale został zabrany przez Mundungusa Fletchera. W krótkim czasie medalion skonfiskowała Dolores Umbridge. Medalion został odzyskany przez Harry'ego i zniszczony przez Rona mieczem Gryffindora.

Slytherin został mianowany w czerwcu 2007 "Wizard of the Month" ("Czarodziejem Miesiąca") na stronie internetowej Rowling. "One of the four celebrated Founders of Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry, Salazar Slytherin was one of the first recorded Parselmouths, an accomplished Legilimens, and a notorious champion of pureblood supremacy."

Imię Salazar jest oryginalnym portugalskim nazwiskiem. António de Oliveira Salazar był dyktatorem Portugalii (gdzie Rowling żyła kilka lat) od 1932 do 1968.